Najčastejšie chyby vo vzťahu, alebo prečo sa ľudia rozchádzajú

Každý vzťah je iný a žiadne všeobecne platné rady na jeho správne fungovanie neexistujú. Existuje však niekoľko kľúčových vecí, ktoré sa raz za čas objavia v každom vzťahu a dokážu ho naštrbiť. O ktoré veci ide?

Najčastejšie chyby vo vzťahu, alebo prečo sa ľudia rozchádzajú
(zdroj: unsplash.com)

Majte obaja rovnako veľa priestoru

Ak vás váš partner neustále kritizuje a znevažuje, pravdepodobne váš vzťah dlho nepotrvá. Ak to navyše prebieha aj na verejnosti, tak v tomto prípade ťažko hovoriť o láske. Obvykle tu nie je funkčná ani komunikácia, pretože ak sa jeden vyvyšuje nad druhého a musí mať vždy posledné slovo, zrejme sa veľmi nezaujíma o to, čo si myslí jeho partner. A keď sme už pri komunikácii, tá je alfou a omegou každého vzťahu. Ak si partneri nie sú schopní vykomunikovať dôležité problémy a je u nich príliš často ticho, dochádza k neriešiteľným krízam. Konštruktívna výmena názorov je často na prospech veci. Nechajte partnerovi, ale zároveň aj sebe v komunikácii dostatočný priestor a nachádzajte kompromisy. Pozor, konštruktívna výmena názorov nie je zraňovanie a útočenie.

Kto dnes umyje riad?

Delenie domácich prác bolo kedysi nemysliteľné. Naše babičky a mamy si väčšinou doma všetko urobili sami. Našťastie už dnes muži prebrali značnú časť týchto aktivít, ale stále je to dôvod mnohých hádok. Najviac vám vraj vzťah môže zničiť handrkovanie sa o umývanie riadu, ktoré je podľa výskumov najmenej obľúbeným druhom domácej práce. Potom sú tu časté konflikty kvôli peniazom. V počiatku to býva o ich míňaní a šetrení a neskôr aj o tom, kto zarába viac a kto menej. Hádky o tom, kto si môže na základe výšky svojho platu dovoliť rozhodovať o spoločnom rozpočte a kto nie, vedú k istému koncu. Je preto dôležité  dohodnúť sa na jasných pravidlách vopred, čo sa týka míňania peňazí a tiež si stanoviť kompromisy. Pre pokoj vo vzťahu sa tiež odporúča, aby mali partneri oddelené účty.

Žiarlivci sú nebezpeční

Vzťah dokáže veľmi pomaly, ale isto zlikvidovať žiarlivosť. Aj keď je to možno vzťah s veľkým potenciálom. Žiarlivosť totiž nielen „rozleptáva“ dôveru, ale napovedá aj o akejsi vnútornej neistote toho, kto žiarli. Najhoršia forma chorobnej žiarlivosti je ako posadnutosť – ak sledujete a kontrolujete všetko, čo váš partner alebo partnerka robí (a tým myslíme naozaj všetko), môže to hraničiť aj so psychickým ochorením. Aj ten najodolnejší partner dlhodobo neznesie bezdôvodné žiarlivostné scény a skôr či neskôr z takéhoto vzťahu ujde. Ak zažívate vo vzťahu takýto problém, nehanbite sa využiť aj pomoc odborníka, ktorý vám môže pomôcť lepšie, než zbytočné rady známych alebo dohováranie partnerovi.