Pestovanie izbových rastlín je celá veda. Niekedy sa rastlinám nedarí a my nedokážeme prísť na to, čo môže byť chybou pri starostlivosti o ne. Väčšinou ide o zlé zalievanie, umiestnenie v nevhodnej časti interiéru alebo nadmerné hnojenie. Keď sa však už objaví nejaký problém, je treba riešiť aj jeho následky a nie iba príčinu. Čo robiť napríklad pri plesni?
Ak nadmerne zalievate
V jeseni veľké množstvo izbových rastlín napadne pleseň. Vo väčšine prípadov ide o saprofytickú pleseň, ktorá pre samotnú rastlinu nie je zvlášť škodlivá, no môže jej odoberať živiny z pôdy. Ak ste na substráte v kvetináči objavili nevzhľadný biely chlpatý povlak, najlepšie, čo môžete urobiť, je zbaviť sa ho. Prispieť k rozširovaniu plesne môže viaceré faktory, najmä však nevhodná zálievka a nadmerná vlhkosť. Ako sa teda nepozvaného návštevníka v kvetináči zbaviť? Samozrejme, v prvom rade odstráňte vrchnú časť plesnivého substrátu pomocou lopatky alebo iného nástroja. Iba odstránenie vrstvy pôdy však nestačí, pretože pleseň by sa o pár týždňov mohla znova vrátiť.
Máte doma škoricu?
Zvyšok substrátu, ktorý vám ostane po odstránení plesne, je najlepšie ošetriť nejakým fungicidným prípravkom. Tým môže byť napríklad aj obyčajná škorica, ktorá obsahuje účinné látky ničiace huby. Substrát teda jemne poprášte práve mletou škoricou. Po tomto ošetrení rastlinu istý čas nepolievajte, pretože substrát musí dôkladne preschnúť. Samozrejme, následne nezanedbajte polievanie, pretože aj nadmerné sucho môže rastline uškodiť. Ak je škorica málo, použiť môžete aj peroxid vodíka. Použite 3-percentný peroxid z lekárne, z ktorého 20 až 25 ml do litra vody. Touto zmesou primerane polejte rastlinu s plesňou. Ak sa pleseň objavuje stále znova a znova, alebo nechce zmiznúť, je pravdepodobne napadnutá aj hlbšia vrstva substrátu. V takomto prípade je najlepšie rastlinu presadiť do čistého a nového substrátu. Rovnako je dobré použiť aj nový kvetináč. Ak náhodou nijaký nemáte po ruke, ten starý dostatočne vyumývajte a uistite sa, že v ňom neostali žiadne spóry.
V jeseni polievajte raz za dva týždne
Niekedy môže splesnivieť aj nový substrát, ktorý ste doma príliš dlho a hlavne nesprávne skladovali. Nemusíte ho hneď vyhadzovať – stačí, ak ho sterilizujete v rúre. Rozmiestnite ho na starý plech a nechajte piecť na 80-tich alebo 90-tich stupňoch 20-40 minút. Počas leta sa to dá urobiť aj na slnku. Jednoduchšie, ako bojovať s plesňami, je predchádzať im. Minimalizujte rizikové faktory u vás doma, ako spomínané prelievanie kvetín, nízka teplota miestnosti, vysoká vlhkosť vzduchu, nedostatočné vetranie alebo vysoká kyslosť pôdy, a plesne sa u vás nikdy neobjavia. V jeseni a v zime netreba izbové rastliny polievať tak často, ako počas iných ročných období – stačí aj raz za dva týždne. Myslite aj na pravidelné vetranie, ktoré je zdravé vo všeobecnosti a pomôže nielen kvetinám, ale aj vám. V prípade, že máte u seba doma problém s vlhkosťou, môžete vyskúšať použiť rôzne pohlcovače vlhkosti alebo odvlhčovače. Plesne sa totiž veľmi ľahko dostanú aj do stien a iných častí vášho príbytku, než len do kvetináčov izboviek, ktoré práve pestujete.