Vypadávanie mihalníc môže mať rôzne príčiny – tu je 7 z nich

Každá žena túži po tom, aby bol jej pohľad očarujúci. Tie, ktoré nie sú natoľko obdarené vlastnými mihalnicami, si zvyknú lepiť umelé trsy alebo magnetické riasy – je veľa spôsobov, ako si ku krajšiemu vzhľadu dopomôcť. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že ak by sme obmedzili vypadávanie prirodzených mihalníc, možno by sme tie umelé ani nepotrebovali?

Vypadávanie mihalníc môže mať rôzne príčiny - tu je 7 z nich
(zdroj: unsplash.com)

Pri odličovaní si dávajte pozor

Strata mihalníc môže byť dôvodom používania nesprávnych produktov, nadmerného stresu alebo aj dôsledok nesprávneho ostránenia umelých rias. Na vine však môže byť aj nejaký zdravotný problém, o ktorom neviete. Mihalnice vypadávajú aj prirodzene, podobne, ako vlasy. Keďže ide o kolobeh rastu mihalníc, nikdy by sa nemalo stať, že ostanete bez mihalníc. Rednutie mihalníc je však súčasťou starnutia organizmu, kedy väčšina vecí v našom tele už nie je v takom dobrom stave ako za mlada. Dôležité je udržiavať očné okolie čisté, ale vyvarujte sa aj prílišnému treniu rias. Odličujte sa preto citlivo a opatrne, bez ťahania rias a silného trenia. Pozor si dajte aj na masku na spanie, pretože tá môže mihalnice utláčať a deformovať ich tvar.

Pozor na dekoratívnu kozmetiku

Zaujímať by ste sa mali aj o dátumy spotreby svojich líčidiel. Dekoratívna kozmetika po záruke totiž býva častým dôvodom infekcie, ktorá spôsobuje aj problémy s mihalnicami. Maskaru by ste mali vymieňať každé tri mesiace, pretože inak sa na nej začínajú hromadiť stafylokoky. Problémom dekoratívnej kozmetiky nemusí byť len dátum trvanlivosti. Možno na ňu máte alergickú reakciu a ani o tom neviete. Alergia na kozmetiku je bežná a môže byť tiež dôvodom vypadávania mihalníc. Ak sa vám toto podozrenie na alergiu potvrdilo, prestaňte používať prípravky, ktoré používate, a poobzerajte sa po tých hypoalergénnych alebo určených na citlivú pokožku.

Ak ide o ochorenie, navštívte lekára

Ak ste sa nenašli ani v jednej z vyššie spomenutých príčin vypadávania mihalníc, môže ísť o spomínaný zdravotný problém. Najčastejšie sa jedná o poruchu štítnej žľazy, ktorá pri nadmernej alebo nedostatočnej činnosti neriadi správne hormóny, a to má za následok aj vypadávanie mihalníc. Počuli ste už o blefaritíde? Ide o chorobu, kedy sa upchávajú žľazy, a to vyvoláva zápal. Väčšinou ide o zápalové ochorenie okrajov očných viečok, ktoré môžu byť červené a oči zaslzené. Existuje aj stav, keď si človek trhá riasy v dôsledku emocionálneho stavu (nazýva sa to trichotillománia) a v prípade tohto, ale aj vyššie spomenutých problémov je dobré vyhľadať odbornú pomoc skôr, než prídete o všetky mihalnice.