Možno si poviete, že vám sa to stať nemôže – udržiavate čistotu, pravidelne upratujete, kontrolujete domáceho miláčika po každom pobyte vonku a pravidelne prezliekate posteľnú bielizeň. Blcha sa však do domácnosti môže dostať kedykoľvek a spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Čo teda urobiť, keď ste už nejakú doma našli?
Spoznáte ju podľa štípancov
Blcha sa k vám domov nemusí dostať iba na psíkovi. Málokedy síce využívajú ako hostiteľa človeka, ale do bytov a domov vchádzajú aj cez otvory v okenných sieťkach alebo prasklinách v podlahe. Dostať sa k vám môžu aj prostredníctvom starého nábytku z bazáru či oblečenia zo second handu. Dôležité je aj identifikovať, či ide naozaj o blchu, pretože domácich škodcov v radoch hmyzu je naozaj veľa. Veľkosť blchy sa pohybuje 1,5-6 mm, a tak je voľným okom neviditeľná. Prezradí ju obvykle až štípanec, ktorý na našom tele zanechá. Tento štípanec je najčastejšie na nohe a obvykle nejde len o jeden, ale o viacero v tesnej blízkosti. V okolí neho sa môže objaviť opuchlina, alebo začervenanie a je preňho tiež typické výrazné svrbenie. Hoci sa môže zdať, že takýto malý tvor nežije dlho, v skutočnosti je pravda prekvapivá: dospelé blchy žijú až 2 roky.
Hľadajte hniezdo
Blcha môže prenášať mnoho chorôb, keďže sa živí krvou. U nás sú to však ojedinelé prípady, znepríjemňuje nám život skôr spomínanými štípancami. Štípanec od blchy si nikdy neškriabte, ale skúste si naňho dať napríklad aloe vera alebo čajovníkový olej, ktorý zmierni svrbenie a tiež pomôže zmierniť začervenanie. Samozrejme, prevenciou proti blchám môžu byť opatrenia v súvislosti s vaším domácim miláčikom (ak nejakého máte) v podobe antiparazitného obojka, tabletke proti blchám alebo nakvapkaniu špeciálnych kvapiek za kohútik. Ak domáceho miláčika nemáte, alebo ste presvedčení, že ste urobili všetko pre to, aby jednoducho blchy nemohol prenášať, zamerajte sa na iné spôsoby. Blchy sa často zdržiavajú v kobercoch. Dospelé blchy majú často v okolí aj beznohé larvy, preto môžete v koberci spozorovať biele bodky. Odporúčame takýto napadnutý koberec posypať sódou bikarbónou a poriadne ju votrieť až dovnútra koberca. Po niekoľkých hodinách pôsobenia sódu jednoducho povysávajte. Vyhoďte aj vrecko z vysávača, pretože by sa z neho v koši mohli blchy dostať von.
Bylinkami proti blchám
Na blchy vám môžu pomôcť rôzne domáce prostriedky. Jedným z nich je napríklad aj soľ, ktorou stačí posypať textílie, kožené povrchy alebo matrace a nechať ju pôsobiť aspoň 24 hodín. Soľ je účinná, pretože má dehydratačné vlastnosti, ktoré blchám nevyhovujú v žiadnom z ich životných štádií. Podobne vám môže pomôcť aj ocot. Ak ho zmiešate s trochou vody a tento roztok nalejete do rozprašovača, stačí postriekať miesta, kde sa blchy nachádzajú a nechať pôsobiť niekoľko hodín. Opäť vezmite vysávač a mŕtve blchy povysávajte. Bojovníkom proti blchám je aj parný čistič. Horúca para účinne zabíja blchy vo všetkých životných štádiách a hodí sa najmä na čalúnený nábytok, ale pokojne aj na koberce. Ak chcete využiť naozaj prírodné spôsoby, stavte ešte na bylinky. Odpudzujúce sú pre blchy mäta, palina alebo rozmarín. Z týchto byliniek však odporúčame urobiť si repelent a použiť ho skôr ako prevenciu proti blchám von, pretože na tie vnútorne bylinky nefungujú.